wtorek, 10 czerwca 2014

Bajka -)

Pewnego razu, daleko w górskim lesie żył sobie stary i młody mnich. Starszy mnich był wielkim praktykującym i przebywał często w głębokiej medytacji. Zwykle, gdy zaczynał medytować to trwało to od połowy do całego dnia. W dodatku, w czasie jego medytacji mógł on wiedzieć co zdarzy się w przyszłości. Pewnego dnia stary mnich jak zwykle medytował. Nagle odkrył, że jego mały uczeń umrze za 8 dni, dlatego zawołał go i powiedział: 
"Drogie dziecko, zamierzam ci dać 8-dniowe wakacje, abyś mógł pójść do domu i zobaczyć się ze swoją matką i ojcem." 
"Rzeczywiście? To bardzo dobrze, dziękuję ci mistrzu. Faktycznie ostatnio stęskniłem się za domem." 
"Jednakże , musisz pamiętać żeby wrócić tutaj ósmego dnia." 
"Dobrze mistrzu , proszę dbaj o siebie, wyruszam już teraz" 

Zachwycony młody mnich szybko rozpoczął swą podróż; nie zauważył, że w oczach mistrza był smutek i uczucie żalu. 

Po długiem marszu, młody mnich zatrzymał się na brzegu strumienia, napić się trochę wody gdyż poczuł się spragniony. Wtedy zobaczył mrowisko, z którego i do którego wędrowała - w pośpiechu- niezliczona ilość mrówek. Zainteresowany , został tam na chwilę poobserwować je. Kiedy chciał właśnie odejść pojawiła się myśl: 
"Oh, dlaczego poziom wody w strumieniu podnosi się? O, nie! Mrówki utopią się zaraz!" 

Powodem był deszcz, który padał bez przerwy przez parę dni w górze strumienia. Mnich szybko zdjął ubranie i nabrał w nie ciężkiej ziemi, żeby zrobić zaporę ochronną wzdłuż mrowiska. Nie tylko chciał powstrzymać wodę zalewającą mrowisko, ale i umiejętnie zmienić kierunek strumienia gdzieś indziej. Pracował w ten sposób parę godzin i uratował życie niezliczonej ilości mrówek. 

Osiem dni minęło szybko. Stary mnich przechadzał się zmartwiony po górskim lesie. Nagle- zdumiony- w oddali zobaczył powracającego bardzo radosnego swojego młodego ucznia . Wzruszony, poprosił by ten opowiedział co robił w czasie tych ośmiu dni, kiedy był daleko stąd. Kiedy rozważył jego opowieść - zrozumiał ostatecznie, że skoro młody mnich uratował życie niezliczonej ilości mrówek, to czyn ten spowodował wydłużenie jego "ośmiodniowej" długości życia , na długie i szczęśliwe. 

Oto jest zaleta uprawiania dobrych uczynków, jakkolwiek niepozornymi i nieznaczącymi wydają się one być. 


         

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz